גדל ביתך

מאת: אולגה יופה

"גדל ביתך"

 

פרופסור לארכיולוגיה, אלונאדיר אלפשלום, מאוניברסיטת בית אורן התרווח בכיסאו, סידר כמה ענפים טועים, מזג כוס צוף מלאה מפרח הקפה וקטף לחמית מהקיר מאחוריו. הוא מאוד התרגש. סוף סוף הגיע התרגום של הטקסט העתיק, שנשמר נגד כל הסיכויים על דיסק אלקטרוני. טכנולוגיה פרימיטיבית ולא אמינה, כמעט ולא נשמרו עדויות מאותה תקופה. הדיסק תוארך סביב השנה ה-0 לעידן הירוק. המחלקה הטכנית עשתה כמיטב יכולתה להציל את הטקסט. הם מסרו שבנוסף לטקסט בחלק מהרשומות היו גם תמונות ובסוף כל רשומה היו חמישה הירוגליפים ומספרים.

 

27.3.2020                                                                                                                מרגישה מיואשת

אילנית זלנוגורסקי: הלכנו היום למתווך, חיפשנו בית חדש. הכל כל כך יקר! אנחנו בקושי יכולים להרשות לעצמנו דירת 4 חדרים בשכונה נורמלית בחיפה. עם שני ילדים שעוד מעט יהיו מתבגרים ותינוקת בדרך, זה פשוט לא מספיק.

חברים, אם מישהו שמע משהו, מכיר מישהו שמוכר דירה, ספרו לנו.

סתיו ואדי: באיזה איזור? קריות זה טוב? הדודים שלי שוקלים למכור

אילנית זלנוגורסקי: לא, קריות זה מזוהם…

 

30.5.2020                                                                                                                מרגישה מיואשת

אילנית זלנוגורסקי: איזה יופי! מצאנו בית נחמד, בתקציב שלנו, בגודל סביר ועם גינה יפה. שעתיים נסיעה מהעבודות של שנינו…

גיל צייני: גם גדול, גם נוח, גם קרוב לעבודה? הגזמתם, באמת (;

גל חרקובסקי: זול. גדול. נח. תבחרי 2. (:

 

 

14.7.2020                                                                                                         מרגישה מלאת תקווה

אילנית זלנוגורסקי: חברים, אנחנו עדיין מחפשים את הבית הבא שלנו!

עברנו על התקציב, חיפשנו קרנות השתלמות או חסכונות שנשכחו. כלום. עדיין יכולים להרשות לעצנו רק דירת 4 חדרים. אבל אם מישהו שומע על מציאה, בבקשה ספרו לנו!

 

16.7.2020                                                                                                            מרגישה משועשעת

אילנית זלנוגורסקי: התוכן הממון של פייסבוק כל כך מצחיק. כרגע מופיעות לי פרסומות ל: תמ"ל, עורך דין לענייני גרושים, טיסות מוזלות לבולגריה ו"פרוייקט נדל"ן מהפכני – גדל ביתך!"

גיל צייני:  פייסבוק יודע את כל התוכניות שלך. עוד מעט את יולדת, ואז תריבו ותתגרשו ותברחי לבולגריה לגדל לעצמך בית.

 

18.7.2020                                                                                                               מרגישה סקפטית

אילנית זלנוגורסקי: טוב, לא עמדתי בפיתוי ונכנסתי לפרסומת של "גדל ביתך". מחפשים שיצטרפו לפרוייקט "בניה מהפכנית, גידול בתים אורגניים". שמעתי פעם על דבר כזה, זה סוג של גימיק. מה הסיכויים שמישהו ירים את זה בקנה מידה של שכונה?

הסיסמה שלהם: "גדל ביתך – בית לצמוח בו"

אבל איזה יפה זה נראה בהדמיה?! המון צמחיה, בתים פרטיים מוקפים בירק… חבל שזה נראה כמו עבודה בעיניים…

 

13.9.2020                                                                                                              מרגישה מהורהרת

אילנית זלנוגורסקי: היום הייתי בקופ"ח, בזמן שחיכינו ראיתי תוכנית בוקר. הם הביאו את האנשים של "גדל ביתך" לספר על הפרוייקט. במקום להשתמש בבטון ולבנים הם ממש מגדלים את הבית עם צמח מיוחד. שותלים את זה, ואז דואגים שיגדל לפי התבנית שבוחרים. לוקח בערך שנה וחצי עד שהשלד גדל. ואז מעבירים תשתיות, ממלאים את התקרות ואת הקירות ויש בית. הראו שלאיזה מליונר בקליפורניה יש בית כזה והם רוצים להביא את הטכנולוגיה להמונים. הם טוענים, שהצליחו לייעל את התהליך ומוכנים לבניה (או גידול, מה המונח הנכון?). גם אמרו שכמה משפחות נרשמו. יש להם תמיכה של משרד להגנת הסביבה והם אמורים גם לקבל את האישורים בנוהל מזורז.

עדיין מרגיש כמו תרמית… אבל אולי אנשים באמת חוששים מחידושים?

וככה נראה הבית של המיליונר:

<יאאפ\\:"'ץארקקיםודקץבםצ>

כלנית גולני: כל הבתים בשכונה יראו כמו הבית של המליונר?

אילנית זלנוגורסקי: לא יודעת, הבית הזה ענק. אולי יש לו דשן טוב (;

אלה מסתיקוב: זה נשמע ממש מגניב!

אלון כוכבי: זה אמיתי? נשמע מדע בדיוני…

אילנית זלנוגורסקי: גם אני לא יודעת. זה היה בטלויזיה, אז זה בטח נכון (;

 

11.10.2020

אילנית זלנוגורסקי: כל החופש לא יצא לי מהראש כל הסיפור הזה של גדל ביתך, עם כל הסוכות שמסביב. וגם הבאנר שלהם כל הזמן הופיע לי בפיד. נשברתי והתקשרתי לקבוע פגישה. לא יזיק לשמוע, נכון?

 

17.10.2020

אילנית זלנוגורסקי: היינו בפגישה של "גדל ביתך". עשו עלינו רושם חיובי. או שזאת תרמית ממש מושקעת, או שאולי, בכל זאת – לא?

המשרד שלהם ממוקם בשטח שמיועד לשכונה החדשה. מי שמכיר, פינו את בסיס התובלה הנטוש ליד החוף בחיפה. הקרקע הייתה מזוהמת בסולר. כדי לטפל בזה הביאו חיידקים שמעכלים את הדלק וכמה זנים מיוחדים של פטריות שעושות דברים דומים. יצאה קרקע מצוינת לגידולים גדולים והוחלט לעשות את הפרויקט הניסיוני על זה. אם הפרויקט יכשל, יתקבל שטח ירוק. לעירית חיפה יש גם אינטרס להשמיש את השטח, אז הם דאגו להביא את האישורים בנוהל מזורז.

נתנו לנו המון חומר קריאה על הטכנולוגיה, חוזה לדוגמה והראו היתרים לבניה של השכונה. לא ביקשו לחתום על כלום. אמרו לחשוב על זה והם יהיו בקשר אתנו בעוד חודש.

 

20.10.2020                                                                                                            מרגישה מהורהרת

אילנית זלנוגורסקי: חומר קריאה מעניין נתנו לי ב"גדל ביתך". לא הבנתי הרבה על הצמח ההיברידי שלהם, אולי מישהו מהביולוגים בפיד יכול לספר לי אם זה בכלל סביר הדבר הזה. הם הצליבו עץ עם אלמוג, כדי לקבל תכונות מיוחדות וכדי שאפשר יהיה להשקות אותו גם עם מי מלח.

בנוסף, חלק מהבית הוא גינת ירק אינטגרלית. ממש בתוך הקירות ומעקי המרפסות ישתלבו ירקות ופרחים.

בכל מקרה, הם מבטיחים שבסופו של דבר הבית הוא בית רגיל שיש בו כל מה שבית מודרני צריך להכיל, ואפילו יותר – יש להם גם דברים של בית חכם. וכל זה במחיר שאנחנו יכולים לעמוד בו, כי יש להם תמיכה מהממשלה.

התקשרתי לעורכת דין שהתייעצנו אתה, כשקנינו את הדירה שאנחנו גרים בה.

כלנית גולני: זה נשמע כמו הרבה עבודת תחזוקה, גינת הירק הזאת…

אילנית זלנוגורסקי: זה נכון

ים שקדי: מה עם חשבון מים, זה לא יצא מנופח?

אילנית זלנוגורסקי: שאלה טובה. צריך לברר

 

27.10.2020                                                                                                             מרגישה מופתעת

אילנית זלנוגורסקי: עורכת הדין עברה על החוזה. להפתעתי לא מצאה שום דבר קריטי או חשוד במיוחד. רק שינויים מינוריים. יכול להיות שמצאנו את בית חלומותינו?

גיל צייני:  לכו על זה. מקסימום, תעדכני אחר כך איך מתקדמים ההליכים המשפטיים (;

אילנית זלנוגורסקי: יופי, תודה באמת

 

30.10.2020

אילנית זלנוגורסקי: "גדל ביתך" התקשרו להזמין אותנו לכנס מתעניינים בשבוע הבא. מישהו רוצה לבוא אתנו?

אלה מסתיקוב: יש לנו כבר בית. אבל תמשיכי לעדכן. זה נשמע כמו פרויקט מאוד מיוחד.

 

7.11.2020

אילנית זלנוגורסקי: היינו אתמול בכנס של "בנה ביתך". כמו שכבר אמרתי קודם, המקום מושלם, קרוב לעבודה, לעיר ולרכבת. סה"כ יהיו 50 משפחות בשכונה. הראו תוכניות על הנייר, אבל הם כבר התחילו לעבוד. עשו לנו סיור בשטח, הראו איפה יהיו רחובות לעתיד. ובקרוב מתחילים לעבוד על התשתיות. איזה מזל שלא צריך להתעסק עם אישורים! כל מי שאני מכירה, אומר שזה השלב הכי מיגע כשבונים בית.

משרד המכירות, שכבר היינו בו, מסתבר שהוא נבנה\גודל בטכנולוגיה שלהם. הם עשו עליו את הניסוי הראשון ונראה מוצלח. הפעם היינו יותר קשובים, הסתובבנו, נגענו בקירות ושאלנו שאלות. אני, דבר ראשון, הלכתי לשירותים. שום דבר מיוחד, אסלה כיור, מורידים את המים ושוטפים ידיים עם סבון כרגיל. אבל הם עוד לא התחילו לחבר את התשתיות, אז לאן כל זה הולך?

הבית עצמו נראה נחמד, נעים למגע. באמת יש הרגשה של תערובת של עץ ואלמוג. הפינות נראות כמו גזעים וביניהם ענפים שגדלו ביחד ונקשרו ביניהם. המעקה של המרפסת נראה כמו משהו מהאגדות, ענפים מעורבבים זה בזה.

אחרי זה, כינסו אותנו למצגת. ואז הגיע השר להגנת הסביבה. בדקתי באתר הממשלה, נראה כמוהו. או שהביאו כפיל ממש דומה. (אני לגמרי פרנואידית?) השר דיבר על החדשנות ועל סביבתיות ועל קיימות וכל שאר המילים האופנתיות. הוא הבטיח שהמשרד שלו מלווה את הפרויקט. שהוא מבין את החששות שלנו, אבל מבטיח שהממשלה מאחוריו ומשרד האוצר גם כן נותן גיבוי. הם עבדו גם על שר בממשלה? או שהשר הוא חלק מתרמית? ואיך בכלל אפשר לסמוך על פוליטיקאים?

גיל צייני:  איך יודעים שזה שר אמיתי? אם הוא הגיע בשלושה רכבים שחורים וחסמו את כל התנועה בסביבה, הוא כנראה שר.

14.2.2021

אילנית זלנוגורסקי: עברו שלושה חודשים מאז שהיינו בכנס של "בנה ביתך". עדיין לא חתמנו על כלום, אבל הם שומרים על קשר. הודיעו לנו שהם הגיעו למינימום נרשמים. הזמינו אותנו לעוד סיור. הייתי סקרנית. ומשעמם לי בבית…

שמתי את הקטנה באוטו ונסענו לראות איך מתקדם.

לא יכולתי להיכנס עם התינוקת לתוך האתר, הבניה בעיצומה. אבל הם דאגו לעשות פלטפורמה לתצפית ממש קרוב. אפשר לראות מלמעלה את כל השכונה הולכת ומקבלת צורה. הכל מלא תעלות לתשתיות ביוב וחשמל.

הלכנו לראות גם את משרד המכירות. הוא נראה מדהים, יש עליו המון פרחים לבנים! מעולם לא ראיתי בית כזה! הוא נראה כמו משהו שרואים בספרי אגדות! הם שילבו בתוכו שקד, ועכשיו הוא פורח!

<תמונה34459> <תמונה34460> <תמונה34461>

 

21.2.2021                                                                                                                מרגישה חוששת

אילנית זלנוגורסקי: נרשמנו ל"גדל ביתך". שילמנו מקדמה.

מקווה שלא עשינו את טעות חיינו…

אלה מסתיקוב: בשעה טובה!

כלנית גולני: תתחדשו!

גיל צייני:  בהצלחה!

ערבה נהרי: תמשיכי לעדכן!

אלון כוכבי: תמונות!

 

 

 

22.2.2021

אילנית זלנוגורסקי: האדריכל של "גדל ביתך" שלח לנו כמה תוכניות אפשריות לבית. ביקש שנסתכל ונחשוב איך אנחנו רוצים לסדר את החדרים בבית ואם יש לנו בקשות מיוחדות. קבענו פגישה לעוד שבועיים.

בינתיים, תמונה להתרשמות מהפרסום:

<pic13>

 

8.3.2021                                                                                                                     מרגישה עייפה

אילנית זלנוגורסקי: האדריכל ישב אתנו שלוש שעות על התוכניות של הבית. דיברנו על כיווני אוויר וכיווני שמש. הבית הולך לנצל את השמש, לאגור את האנרגיה, ולסנן את המים מהכיורים ומהאסלות. חלק מהמים הולך לחזור לניאגרה וחלק הולך להשקיה של הבית עצמו והגינה, ובחורף ההשקיה גם מהגשם. זה כל כך הגיוני, שזה מוזר. גם הביוב לא הולך ישר לביוב העירוני, אלא עובר דרך השורשים של הבית ומדשן אותו…

אחר כך דיברנו על סידור החדרים ועל הצרכים של המשפחה. בסוף בחרנו את אחת האפשרויות הסטנדרטיות, עם שינויים קטנים. זה נראה טוב בהדמיה. רק שכל הבית מסובב בצורה קצת משונה על החלקה. היינו חייבים לסדר אותו, כך שהמטבח והמרפסת הצמודה אליו יפנו לכיוון שמש אופטימלי לגידול הירקות.

עכשיו צריך לשבת עם האגרונום של הפרויקט, ולבחור את המפרט של הצמחים.

אלה מסתיקוב: מפרט של הצמחים?

אילנית זלנוגורסקי: כן, כמו שיש מפרט חדרים, יש מפרט צמחים!

ים שקדי: איך זה עובד, עם הצמחים? הם לא עונתיים? אם זה כבר בתוך המבנה, איך שותלים מחדש?

אילנית זלנוגורסקי: שאלות טובות. אני אשאל את האגרונום.

ים שקדי: מחכים לעדכון!

 

 

11.3.2021                                                                                                                 מרגישה המומה

אילנית זלנוגורסקי: קיבלנו את המפרטים של הצמחים. יש להם כמה תבניות של שילובי צמחים ועל זה אפשר לעשות שינויים. אבל צריך אישור של האגרונום, כי יש צמחים שלא מסתדרים. עד שנצליח לעבור על הכל, מח כוורת – מה אתם מגדלים במרפסת או גינה?

כלנית גולני: מלפפונים ועגבניות שרי

אלה מסתיקוב: תבלינים בעיקר. בזיליקום, רוזמרין, נענע.

ים שקדי: כמה צמחים לתה. נענע, לימונית, לואיזה, סטיביה.

ורד גלבוע: אנחנו מגדלים בעיקר פרחים עונתיים

הדר צוק: יש לנו עץ קלמנטינות. אנחנו תמיד מחפשים לחלק. רוצים קלמנטינות?

גיל צייני:  יש לכם חתול, נכון? תבדקו שהצמחים לא רעילים לחתולים.

אילנית זלנוגורסקי: לא חשבתי על זה. עצה טובה, תודה!

 

13.3.2021                                                                                                                   מרגישה עייפה

אילנית זלנוגורסקי: ישבנו חצי יום עם האגרונום. יותר מהפגישה עם האדריכל. בסוף בחרנו את המפרט הכי סטנדרטי שיש. יהיו לנו מלפפונים, עגבניות וחסה במטבח. במעקה של המרפסת ישולבו צמחי תבלין ומגוון צמחים לחליטה (תודה למי שהמליץ על זה). באחת הפינות של הבית ישולב תפוח. בקומה השניה, מסביב לחלונות ישולבו פרחים מסוגים שונים.

עכשיו הגיע הקאטש. אנחנו לא יודעים מספיק על גידול צמחים למאכל, או בכלל. והבית הזה דורש עבודה מאוד עדינה. עד שנלמד לטפל בבית הזה בעצמנו, אנחנו חותמים על עסקה עם האגרונום. פעם בשבוע יגיע מישהו להשקות ולעשות תחזוקה שוטפת לבית ופעם בחודש תהיה בדיקה יותר מקיפה וטיפולים יותר גדולים. זה הוצאה וכאב ראש שלא היו עם בית רגיל.

גיל צייני:  אתם מתחרטים?

אילנית זלנוגורסקי: לא, מה פתאום. אנחנו עמוק בפנים ומתלהבים מהקונספט!

כלנית גולני: כבר אמרתי שזה נשמע כמו המון עבודה…

ים שקדי: אבל זה גם חוויה לימודית לילדים.

 

 

 

11.4.2021                                                                                                             מרגישה באופוריה

אילנית זלנוגורסקי:

התחילו לשתול את היסודות.

 

25.5.2021

אילנית זלנוגורסקי: בלי פאניקה! ואל תשכחו את המגבת.

ניצנים של בית:

<תמונה45887> <תמונה45889> <תמונה45894> <תמונה45896>

אלה מסתיקוב: איזה מגניב! אפשר כבר לנחש איפה יהיו קירות.

 

3.9.2021

אילנית זלנוגורסקי: אתם יודעים איך הם משקים את "אתר הבניה"? עם מים מהים! ככה הבתים המשיכו לגדול גם בקיץ. שואבים מים מהים, והצינור עובר מתחת לכביש והמים מתפזרים לכל הבתים בשטח. ואם תהיה שנה עם מעט גשם, תחנת השאיבה תפצה על זה. תראו כמה הוא גדל! יש כבר תבניות בקומה ראשונה.

<תמונה67344> <תמונה67347>

ים שקדי: מאיפה שואבים את המים? מה זה עושה לחוף רחצה?

אילנית זלנוגורסקי: הצינור נכנס די עמוק לים. לא ראיתי אותו מהחוף. נראה לי, הוא די עמוק.

ים שקדי: מקווה שזה לא יעשה שום דבר מסוכן…

 

 

 

12.11.2021                                                                                                           מרגישה מאוהבת

אילנית זלנוגורסקי: עוד קצת תמונות של הבית גדל ושל הצוות האגרונום, קושר את הענפים לתבנית.

ברצפה של הקומה התחתונה התחילו להעביר את הצנרת

<תמונה75663> <תמונה75664> <תמונה75668> <תמונה75670> <תמונה75671>

 

2.1.2022

אילנית זלנוגורסקי: הקומה הראשונה של הבית כבר מוכנה! היו די הרבה גשמים השנה, אז הבית מתקדם יותר מהר ממה שציפינו.

ומילאו את הרצפה של הקומה הראשונה. אפשר כבר להסתובב שם. ככה זה נראה מבפנים:

<תמונה95332> <תמונה95333> <תמונה95335> <תמונה96336> <תמונה96337>

ים שקדי: זה מרשים!

 

12.3.2022

אילנית זלנוגורסקי: עוד קצת תמונות של הבית. שיחררו את כל הקומה הראשונה מהתבנית. סגרו חלק מהקירות וחלק עדיין נראים כמו מסבך חי. אפשר לראות את המרפסת ואת ההתחלה של הקומה השנייה.

<תמונה10446> <תמונה10447> <תמונה10448> <תמונה10449>

ורד גלבוע: קסום!

 

 

 

22.3.2022                                                                                                                 מרגישה נלהבת

אילנית זלנוגורסקי: איזה כיף! הגיע הזמן לבחור מטבח, מרצפות, קרמיקה, דלתות וכו'! למרות שיש הרבה פחות מבחר, כי הכל צריך לעבוד עם צורת הבניה והתפקוד של הבית המיוחד הזה. אבל עדיין איזה התרגשות!

אלון כוכבי: אם בא לכם להתאים רהיטים, אז המוזרים האלה מגדלים כסאות ודברים אחרים:

<יאאפד\\:כוךךערם'מץבםץול>

 

12.5.2022

אילנית זלנוגורסקי: עוד תמונות של הבית. מתחילים להוריד חלק מהתבניות של הקומה השנייה. בקומה הראשונה חלק מהענפים התחילו לגדול פרא ובאו לגזום אותם. אם מזניחים את הבית, הוא פשוט גדל עליך. חבילת התחזוקה שחתמנו עם האגרונום היא קריטית.

<תמונה10649>  <תמונה10650> <תמונה10653> <תמונה10654> <תמונה10659>

 

20.7.2022

אילנית זלנוגורסקי: חברים, אנחנו מוכרים את הדירה ששירתה אותנו נאמנה עד כה. 3 חדרים + מרפסת גדולה + מחסן + חניה.

<יאאפד\\:"'ץטשג2ץבםץןך\נדלן\מודעה55641>

 

27.8.2022

אילנית זלנוגורסקי: הקומה השנייה כמעט גמורה! נשאר הגג ועליו תהיה מרפסת.

אנחנו אלפים! אני מרגישה את האוזניים מתחדדות וצורת הדיבור שלי הופכת לדרמתית.

צפו במראות ביתי הצנוע, רבותי:

<תמונה10788>  <תמונה10789> <תמונה10794>

23.10.2022                                                                                                               מרגישה נלהבת

אילנית זלנוגורסקי: המטבח מוכן! וגם השירותים בקומה הראשונה!

בקומה השנייה מסיימים למלא את הקירות. הבית נראה קצת יבש, אחרי הקיץ. אבל מבטיחים לנו שהוא חי ועוד מעט נראה אותו מתעורר לחיים.

<תמונה10801>  <תמונה10805> <תמונה10806>

 

17.12.2022

אילנית זלנוגורסקי: יש לנו בית! הוא סיים לגדול! יש רצפה, קירות וגג.

עכשיו עוד נשארו קצת גימורים בפנים.

ותראו, רקפות!

<תמונה11004>

 

31.1.2023                                                                                                              מרגישה מאוהבת

אילנית זלנוגורסקי: אנחנו אמורים לקבל את הבית במרץ. באנו לבקר אותו היום. הוא כל כך יפה!

<תמונה11135><תמונה11138><תמונה11142><תמונה11145>

 

18.3.2023

אילנית זלנוגורסקי: חנוכת בית. תה צמחים מהמרפסת!

 

פרופסור אלונאדיר אלפשלום ישב המום. לא כל יום מזדמן לקרוא את העדות הדיגיטלית  הקדומה ביותר ששרדה את מלחמות הטוהר.

מהמחלקה הטכנית שלחה הודעה, שהם מצאו עוד קטע שהשתמר והם עובדים על הצלה שלו.