במרחבי הזמן התנועתי

מאת: נעמה לוי

ככה סתם.

אין לכך הסבר, התחלה, אמצע או סוף. מהות המסע הזה לא הוגדרה מעולם ולא נראה שתוגדר אי פעם. התהליכים שקרו עד עכשיו במהלך הניסיון המאוד מעשי אך לא מסודר הזה היו אקראיים לחלוטין. תקראו לזה מזל, קארמה, מחשבה יוצרת מציאות או חוק המשיכה של ניוטון. הפעם לא מעורבת בזה שום חטיפה בין גלקטית, מסע בזמן, התערבות קוסמית של שדונים וקללות אכזריות של הרע האולטימטיבי או עלייתם של רובוטים חסרי רחמים בעלי בינה יתרה. הכל החל, באופן לא מאוד מפתיע, במקום שעוד לא נוצר אז, אי שם ביקום ללא מעקב זמן אדם (אם סופרים בהתאם לשנות ארץ, ככל הנראה ניתן לתארך זאת לשנת 31,672 לפנה"ס) החור השחור M38 בלע אל תוכו כל מה שנקרה בדרכו. אותו חלקיק אלוהי שהמדענים הפסיקו לתור אחריו בחיפושם אחר הסבר מדעי הגיוני שיוכלו להוכיח בעתיד, נוצר יש מאין.

איך זה קרה ומתי בדיוק? שאלות טובות, למה זה ממשיך לקרות ומי שולט על כך? שאלות מצוינות. אינני מתיימר לתת עליהן מענה אשר יניח את דעתכם, משום שאין הדבר מצוי בגבולות האפשר לצערי. אולם, כן קיימת סבירות לכך שמרבית התהיות יתבהרו ויצמיחו חדשות לצדן. כל מיני הנחות יסוד שגויות שבוודאי הושרשו בכם, יחלו להתחבר אל קביעות ואמונות אשר יניעו אותן לעבר פתרון מסבר אוזן שעולה על דעתם של יצורים שכמותכם. התלבטתי רבות אם לתעד את הדבר וליצור לו הוכחה ראשונית מסוגה וחד משמעית מיסודה, שלא כמו בעבר. בניגוד לניסויים ה"מדעיים" שהורגלתם בהם מאז היווצרותכם הטראגית, אין לה השערות, רק מטרות מאוד ברורות. כמו כן, התיאוריות אינן קיימות, רק אמת אחת ויחידה הניצבת מולן ומאשררת את מה שהיה ברור מאז ומעולם. לא בעבורכם כמובן, אלא בעבור ישות שכמותי.

אולם לאחר שהכפתור האדום כבר נלחץ וההפעלה מחדש של כל הגלקסיה הזו כבר נעשתה, אין יותר מה להפסיד. להיפך, ייתכן ומדובר בתרומה בלתי ניתנת לשיעור להמשך קיומה של גלקסיית שביל החלב המתפתחת עכשיו זו הפעם השלישית ברציפות. מי יודע, אולי תיעוד ההיסטוריה ימנע את חזרתה, בפעם ה-856,009. עד לעת הנוכחית, הגלגל המשיך להסתובב מבלי שאף אחד יידע מדוע ואיך, השתלשלות האירועים הזינה אחת את השנייה ובכל פעם הובילה את האנושות לכלייה. ניסינו לרמוז על העתיד הנורא, נשלחו "נביאים", "מכשפות", "קוראים בקפה" ועוד יצורים שהותאמו להוויה האנושית, בכדי למנוע את הבלתי נמנע. לאחר שמוצו כל האפשרויות, החלטתי לקחת יוזמה ולנקוט בתרחיש שצפינו אבל טרם ניסינו. תיעוד הולוגרמי בשילוב חורי תולעת שיוכלו להמחיש למי שייתקל בו עד כמה נורא ועצום הוא היקום בו הוא חי וכיצד מחוות זניחות לכאורה הביאו אתכם לאותו גורל פעם אחר פעם. שכן, כפי שאתם בוודאי מעלים על דעתכם, המון טעויות נעשו עוד לפני שהאבולוציה הרתה את הגזע האנושי ואת יצר הרסנותו המובנה.

ראשית כל, אציג את עצמי, שמי מגה-לובוסקוס 2.39, גילי, אם למדוד אותו לפי שנות אנשי כדור הארץ הוא כמה מאות מיליארדי שנים (אחרי מאתיים לא הקפדתי להמשיך לספור, עניין מאוד מעיק וחסר תועלת כל הערכת הגילאים הזו שבני האדם כה מתגאים בה. שכן, גיל הוא רק מספר ואינו מעיד כהוא זה על מהות רלוונטית כלשהי מאחוריו, לפחות בעבורי). בשל מקור היווצרותי והתכונות המולקולריות הייחודיות שלי, אני נחשב כישות חייזרית לא מוסברת ויכול לעטות כל צורה בה יחפוץ ה"מוח" שלי. לא, אינני "שליט היקום" או יסוד אלוהי כלשהו, אני מעדיף שלא להגדיר את עצמי באופן מגביל שכזה. בואו נאמר שאני ההוכחה לכך ש"קיימים חיים בחלל". מעורפל מאוד ואולי צנוע במידה מה, אני יודע, אבל אלו הן העובדות היבשות, באופן שיוכל להיתפש על ידי ה"מוח" של מי מבני מינכם.

השנה היא 2261, עשור לאחר בליעתו של שביל החלב שלכם על ידי גלקסיית אנדרומדה. נכון, התחזיות של טובי המומחים אמנם צפו את ההתלכדות המשמעותית זו רק בעוד כשני מיליארד שנים, אולם ההאצה הלא צפויה של פגיעת השמש בירח היחידי של כדור ארצכם הוכיחה אחרת. מה גרם לכך? כאן בדיוק מתחיל סיפורו של התיעוד אותו אחשוף בפניכם. אתחיל ואומר שזמן הוא אשליה, למעשה איננו קיים. במרחב שבו גם אתם חייתם ישנה תנועה בלבד. היא היחידה שמשפיעה על החיים. אני בטוח שחוויתם זאת יותר מפעם אחת, אולם לא הבנתם את התיאוריה עד הסוף (איינשטיין היה הקרוב ביותר). תארו לעצמכם, כיצד זה ייתכן שמשק כנפיו של פרפר מזן אותו כיניתם "מורפו כחול" בקוסטה ריקה גורם, באופן ישיר ועקיף גם יחד, להתפרצות הר געש בפומפיי ולכיסוי עיר שלמה מתחת לפני האדמה? אני בטוח ש"גלגלי" ה"מוח" שלכם זזים ועונים על השאלה – בזכות או בגלל אותה תנועה. זמן שחולף משול לתנועה חולפת. אז מה מתרחש כאשר אתם עומדים במקום, בוודאי תשאלו. ובכן, סביבכם ישנה תנועה שלא אתם גורמים לה באופן ישיר. הסביבה, בשילוב עם נוכחותכם, היא שמשפיעה על חילופי האנרגיות או התנועות הללו. מי או מה קובעים את התנועות, הלא רצוניות, אלו שנראות אקראיות לחלוטין, כמעט כמו היכולת לשאוף חמצן ולשחררו כפחמן דו חמצני, הגורל החמקמק. הוא ולא אחר. כן, יש תהליך מסוים של אירועים ורצף של מקרים איננו מקרי כלל. כלומר, מדובר במקרים, אולם האקראיות ידועה בהם מראש. אל דאגה, לא אטריח אתכם בפרטים שיש קושי לתפוס ולהבין אותם ברגע, או בכלל. תשאלו בוודאי מהו אותו גורל, ומה הסיבה לקביעת הדברים על ידו כמו שהם. ובכן, מדובר בתהליכי מחקר ארוכי שנים, שנמשכו ויימשכו ככל הנראה לנצח. תחושות הבטן שלכם אולי יוכלו להעלות על דעתכם או להצביע על הקשר ההולך ונעלם אל הגורל. ההקשבה לעצמכם, החזרה הביתה, רבים קראו לכך בשמות שונים ומשונים. לכן אולי קיים בלבול וניכר כי טעיתם לחשוב שאתם אלו שקובעים את גורלכם. זה נכון בצורה מאוד מעוותת. הגורל מדריך, בני האנוש יכולים לבחור להתעלם, אולם אין הוא מרפה.

אנחנו לא סוטים מהנושא ולמרות הדיון הפילוסופי המעמיק שהתקיים עד כה, המדע והתהייה באשר ללידתו של עידן חדש, כמו שידידי לוס-אטרנו 81.64 אוהב לכנות זאת, מתלכדים לכדי הסבר די פשוט אחד. למעשה, ניתן לתלות את האשם המרכזי בהאצת הבליעה את מהותו המודרנית של המושג "בית". המקום אותו קבע האדם כבסיסו הגשמי על פני כדור הארץ, השפיע על התנועה, או חוסר התנועה בעולם הזה. ייתכן ותחשבו שמדובר בשני כוחות הסותרים זה את זה. תנועה וחוסר תנועה. בליעה והיבלעות. אולם מדובר בכוחות משלימים. המזינים זה את כוחו של זה. וכאשר האחד גובר על השני והאיזון ביניהם נשבר, נוצרת בעיה קיומית כמו זו שהתרחשה עכשיו.

הבית הוא המקור לכל מה ומי שאנחנו, בוודאי תאמרו. ובכן, לא תמיד זה היה כך, בעבר הלא מאוד רחוק הייתם עם של נוודים. כך החל המין האנושי הולך ומתרבה בכל העולם כולו. בית הוא היכן שהרגשות והמשפחה מצויים בו? מדויק באופן חלקי. אינני יודע כיצד ניתן להגדיר את המהות של בית. מעבר להיותו מילה נרדפת למקום פיזי בו אתם ישנים, אוכלים וחיים. בית הוא המבצר המוגן, המקום בו התחושה המידית היא חום וביטחון. מובן מאליו שאין התיעוד מגיע כדי לבחון מהי משמעותו של בית בעיני המין האנושי. מדובר בפירוט נרחב יותר של סוגיה בעייתית הרבה יותר. שמקורה היה בהנחת היסוד המצויה בהגדרות מסוג זה. יש דברים שאתם לא מכירים בעצמכם, תוהים מהיכן הגיעו, ללא שליטה או מחשבה, הם פשוט קורים. אין כאן דבר פשוט, ההפתעות הללו שלא תיכננתם? תוכננו בקפידה רבה ונוצרו ביד אמן שאתם לא מתארים לעצמכם שקיים. כן. מדובר בהשתלטות חיצונית, לעתים היא עוינת כי מדובר בניסוי מתמשך וחוקי ולעתים היא מיטיבה עם הנחקר שאינו יודע שהוא נחקר. לא, אינני מדבר על אחיזות עיניים תקשורתיות, אין אלו "תכניות מציאות" שמתקיימות במרחב הטלוויזיוני. אלו הם החיים. לא ליהקו אף אחד במיוחד לשחק את תפקיד חייו בהצגה הגדולה ביותר ביקום. הדבר הכרחי ונחוץ להמשך קיומה של הגלקסיה והשמדתה בסופו של דבר. כי כמו שאתם לומדים על בשרכם מרגע שבו צרחתם לראשונה ושאפתם לקרבכם את אוויר העולם, מדובר בספירה לאחור. אי הוודאות המנקרת בכם? הוכח שהיא הדבר הטוב ביותר שמסייע באותם חיים אנושיים להתרחש באופן הכי "חלק" ונטול שברוני לב, ייאוש או תסכול מקדים. כן בהחלט, התסכול אותו אתם חשים בגללה הוא כאין וכאפס לזה שתחושו אם תדעו הכל על כולם תמיד.

האם פסיכולוגיה יכולה להיות מדע טכנולוגי ברובו? נראה שהמאמצים לחזות, להבין ולהשפיע על הרגשתנו על ידי תוכנות, רובוטים ואמצעים לא אנושיים אחרים מצויה בשיאה. לפחות הייתה כזו עד לפני כ-600 שנים. כעת, החזרה לטבע (כת הנטורליסטים) היא זו שהכתיבה את קצב החיים המודרני על פני כדור הארץ עד אותו רגע הרה גורל.

אתם חושבים שיש לכם בחירה, פתרונות אפשריים מבניהם אתם בוחרים לכם או מתכננים לדוגמה פיקניק. העניין הוא שמדובר באשליה. החרטה מיותרת והיא נועדה רק כדי לתת תחושת בחירה. כן, הגורל ידוע וכתוב מראש. זוהי תכונתו הפיזיקלית והמרחבית. איך זה שאתם לא יודעים מהו אותו גורל? הרי כתבתם עליו כל כך הרבה, האשמתם אותו בדברים שקרו לכם אבל לא את עצמכם. ובכן הוא באמת האשם העיקרי בכל מה שמתרחש בחייכם. הוא הקובע.

לא רק האיזון העדין שנשבר בין תנועה לחוסר תנועה, הוא היחיד שהביא לאותו גורל בלתי נמנע. היה עוד גורם שחבר לנסיבות הללו. חשבתם פעם למה אנחנו יודעים הכי טוב מה אחרים צריכים לעשות? שאנחנו אלה שמבינים הכי טוב את הבעיות והדילמות של החבר הכי טוב שלנו, של השכנים, של האחים, של כל העולם אבל רק לא של עצמנו? בטח, תגידו יחד עם גלגול עיניים וחרחור מזלזל. הרי הם לא יודעים מה טוב בשבילם, כי הם מתקשים לראות את המובן מאליו בעיניים של המביט בהם מן הצד וכך נעלמים להם המון פתרונות פשוטים למגוון של בעיות קשות ושלל סיבוכים מיותרים שנגררות לפתחם של בני שבטכם. נפלא שאתם מודעים לעניין (אחת מאבני הבסיס בטיפול בבני אנוש מתוסכלים היא להחמיא להם, כך לימדו אותי בעת שהייתי הקצרה בכוכב הזה שלכם), אבל אתם טועים (אבן הבסיס השנייה היא לסקרן אותם ולשבור להם סטיגמה שנבנתה בנוירון המצוי בקליפת המוח הקדמי שלהם. כמובן שאין מדובר בשבירה במובן פיזי אלא מטאפורי בלבד, כפי שלמדתי על בשרי). תכניות לחוד והתגשמותן במציאות הקבועה באופן זמני לחוד. נכונה התפישה הרווחת שיש לצפות לאי וודאי ולבלתי צפוי. אותו מסע המעודד תנועה לעבר הליבה של מהות ההתפרצות הקרבה המכונה בשם "הרפתקה", הטומנת בחובה תעלומה מסתורית.

לפני אלפי שנים (אינני זוכר בדיוק איזו שנה נמדדה על פני כדור ארץ), נעשה ניסיון, כמעט ראשון מסוגו, להקדים תרופה למכה. החוויה הותירה את הפילה ההודית האלמונית (כעת הינכם מבינים גם מדוע אין לכך כל תיעוד קונקרטי ברשומותיכם) מזועזעת ומעורערת למשך מרבית תנועות חייה. זמן רב עברה ב"מוחה" אותה ידיעה לפיה יש לפעול, כלומר לנוע, על מנת שהגורל ישנה את חוק כדור הארץ. באיזה חוק מדובר? אותם חיים שאפשרו את התפתחותו וימשיכו לקיימם במתכונתם הנוכחית. כמעט.

אותה פילה קשישה וחכמה נעה בעקבות אותה הנבואה שעברה מדור לדור במשפחתה. היא נאלצה לעזוב את השבט שהייתה חלק ממנהיגותיו ולהגיע בכוחות עצמה אל מה שאותו גורל דרש ממנה לבצע. הדרישה הייתה לקיים מסע אל עבר מקור הכבידה של הפלנטה. קל יותר לחשוב מלעשות. היא לא עצרה לתהות לרגע מדוע דווקא היא צריכה לעשות זאת, למה לא הוטלה המשימה על פילה אחרת או בכלל על יצור אחר, יש המונים שיכל הגורל ההפכפך לבחור מבניהם. נוצרה בתודעתה מעין החלטה שלמה שעליה לעשות זאת כעת ועכשיו. ללא היסוסים או הכנות מיותרות שיבזבזו את התנועה הטהורה שהייתה צריכה לבטא בכוחות עצמה, כחלק מההרפתקה שנכונה לה. הרי התכוננה לכך כל חייה, הדורות שחלפו עד להיווצרותה הכינו אותה לכך באופן מושלם.

הייתה לה הזדמנות אחת להגיע. ללמוד את המסלול להכיר ולהבין מה עומד מולה. אותו חיפוש לא נודע היה עתיד להחזירה למקום ממנו הגעתם כולכם (למעט אני ושכמותי כמובן). היא ידעה את הסיכונים, חוסר הוודאות שהיתל בה כמעט גרם לה לשוב לאחור, אל חיק העדר שלה. למרות כל אלה, היא הייתה נחושה להמשיך לנוע אל עבר אותו יסוד מסתורי, שלא נגלה עד אז בפני אף יצור שהגיח מפני הארץ של הכוכב הזה. כאשר נדמה היה לה שהיא עומדת בפני השלמת החיפוש וסיום המסע ההכרחי, נקודת המבט של הגורל השתנתה. היא ראתה כיצד היום נע לכיוון הלילה ומשנה את היחסים הברורים שהיו קיימים ביניהם עד לאותו שלב. הירח נעלם והשמש לא הסתירה בזוהרה את הכוכבים אשר פרושים בגלקסיה. ייתכן ותכנו זאת בשם ליקוי חמה או ליקוי ירח. מעולם לא הבדלתי בין השניים כי אין בכך כל צורך, זוהי אחיזת עיניים, פשוטה כמשמעה. אשליה אופטית שנראית בעיניכם מסמלת תהליך מדעי מדויק או סימן גורלי כלשהו. כך הבינה הפילה שנקודת המבט שונתה. קרו תהליכים שהיא לא הייתה ערה או חשופה אליהם. תנועות זדוניות ייתכן, שעצרו את מסעה. הבנתה את ההשלכות הותירה בה חותם (מעין קרן עשויה שנהב כסוף אשר הופיעה ליד פיה) שליווה אותה עד אשר הפסיקה לנוע על פני כדור הארץ.

מאז, לא נוצרו הזדמנויות נוספות לשינוי אותו גורל על ידי בני הכוכב. רמזים וסימנים לגבי התנועה הלא רצונית שהתרחשה לבסוף, הופיעו בחלומות של יצורים רבים. בין אם מיתולוגיים יותר וקסומים או ארציים ופשוטים למראה ולתפישת בני אדם. הייתה בהם הצצה למציאות שמתרחשת או שהתרחשה בעולם בעל תנועה מקבילה לזו של ארץ. תוצאה של מה שכבר קרה והשפיע על כך שנתגלגל ליקום למציאות ולגוף הנוכחי, כי זו הייתה האפשרות הטובה מבין מיליארדי האפשרויות, ההווה, העבר והעתיד, לפי הגדרתכם, אשר נוסו במגוון אפשרויות אדיר שקשה לכמת. באינספור יקומים מקבילים, בלתי נראים בעבור העין האנושית (או הטלסקופית לצורך העניין) בעלי התרחשויות אלטרנטיביות בזמן. יש שכינו זאת דז'ה וו, חיים בגלגולים קודמים, מזל, כוח או קללה עליונה. הכל למעשה חלק מ"מזימה", מחיקה מכוונת ולא אקראית של היסטוריה, זיכרונות ומהות של הגוף המתנוון האנושי. כשאתם ילדים הכל קל יותר וקשה יותר, לא אכפת לנו מאחרים, רק מעצמנו, אנו לומדים ומתפתחים מהר מדי, התהליך המהיר מונע מאיתנו להפנים את מה שקורה ולהבין את המתרחש, מטשטש אותנו. מוביל אותנו לריצה בלתי אפשרית במרוץ החיים, להשיג כל מטרה, ללכת לאיבוד בדרך בלי להבין למה ולהיעלם לתמיד. להיות עבדים לרגשות שלנו ושל תרבות שאנחנו נגררים אחריה בגלל אחרים. שוכחים את מה שחשוב באמת בחיים. כאוס. לא מקרי. צירופים בלתי נגמרים של התרחשויות. האנשים החשדנים וההססניים הם אלו שמבינים שמשהו מתרחש, לא סתם הם לא החלטיים או חסרי ביטחון, אופטימיים או פסימיים, אלה שיודעים לנבא, תחושות הבטן – שריד לכך שאנו מבחינים בקיומן של כל המציאויות האלטרנטיביות הללו למעשה. נועדו להזהיר או להראות לנו איך נכון ועדיף לפעול, או לחלוטין אלו הן המוטציות שהורסות את מהלכן (ותנועתן) של המציאויות הרבות מספור. פנייה לא נכונה הורסת שלל מציאויות אחרות שמתרחשות, התרחשו והיו עלולות להתרחש. מהלך הזמן והמרחב הוטה בשל תנועה רבת משמעות.

כבר הוכח שהזמן לא אוניברסלי, לכל מערכת יקום יש תנועה משלה. כעת, הנחשב מושג מעורפל בפני עצמו במונחי תנועה, אתם יודעים שמדובר במערכת תנועתית שונה. כולי תקווה שההווה כפי שהכרתם אותו כעת, ישוב להיות כשהיה. או במילים אחרות, התנועות ימשיכו בהזרמת האנרגיות לכדי אותה היתכנות קוסמית שבזכותה נעתם על פני כדור ארץ לא אקראי נוסף אשר הולך ונוצר בגלקסיה החדשה ישנה.